İstanbul Yarı Maratonu – 8 Nisan 2018

 

Yarışa Hazırlık

Yarış için antrenmanlara yarışa 3 ay kala başladım. Daha önce hazırlandığım yarışlarda seçtiğim programı uygulamakta zorluk çektiğim için bu sefer program takip etmemeye karar verdim. İçimden geldiği gibi koşarak, haftalık koştuğum mesafeyi yavaş yavaş arttırarak yarışa hazırlanacaktım. 3 Şubat 2018 günü yaptığım 2.3 km’lik yavaş tempo koşu ile antrenmanlara başladım.

Yarışa web sitesinde “Business Maraton” isimli bir kategori gözüme çarptı. Aynı şirket adına yarışa katılan ve en iyi 3 dereceyi alan yarışçıların süresi toplanıyor ve bu şekilde şirketler arasında bir sıralama oluşuyor. Hem 10k hem de 21k da uygulama mevcuttu. Şirkette bu tip organizasyonlar ile ilgilenen IK müdürü arkadaşa konudan bahsettim, ancak genel müdürümüz ile bir türlü konuyu konuşamadı, ben de 2 defadan sonra hatırlatmadım. Ancak kendi ekibim içinde bir mail döndürünce beklediğimden fazla ilgi ile karşılaştım. Daha önce çeşitli mesafeler koşmuş 3 arkadaş, hiç koşmamış ama koşmaya hevesli 4-5 arkadaş ile küçük bir koşu grubu oluşturduk. Hafta içleri Salı-Perşembe iş çıkışlarında şirkete yakın bir parkurda antrenmanlarımıza başladık. Bu da hem benim için, hem de diğer arkadaşlar için olumlu bir motivasyon oldu.

Strava antrenman kayıtlarıma baktığımda, yarışa hazırlık için yaptığım toplam 20 antrenmanda toplam 133 km koşmuşum.Toplam 8 hafta antrenman yapabilmişim, arada boş geçtiğim 2 hafta var, olduğunu düşünürsek, haftalık ortalama 2,5 antrenman ve 16 km koşarak yarışa hazırlanmış oldum. En uzun antrenmanım yarışa 2 hafta kala koştuğum 17 km oldu. Bu antrenmandan sonra uzun koşu yapmadım, son 2 haftayı kısa koşular ile vücudumu dinlendirerek geçirdim. Son 2 haftada sol dizimde garip bir ağrı hissetmeye başladım, hatta bir antrenmanımı 3 km koşup ağrıdan bırakmak zorunda kaldım. Bu beni yarış öncesi oldukça tedirgin etti. Son 1 hafta antrenmanlarımı bandaj ve bengay ikilisi ile çok zorlamadan yaptım.

Genel olarak 2 sene önce koştuğum (daha doğrusu sürünerek bitirebildiğim) yarı maraton için (http://mustafasimsek.net/istanbul-yari-maratonu-24-nisan-2016/) yaptığım antrenmanlar ile bu yarışı karşılaştırınca en belirgin fark şu; 2 sene önceki yarışa hazırlanırken son 3 haftaya kadar oldukça iyi geldikten sonra, son 3 hafta hemen hemen hiç antrenman yapamamıştım. Bu yarışta ise koşu mesafelerimi yavaş yavaş arttırıp formumun en iyi olduğu noktada yarışa girdim. Bu da hem yarışta daha az zorlanmamı, hem de 8 dakika daha iyi bir sonuç elde etmemi sağladı. (Daha detaylı istatistikler için strava hesabımı kontrol edebilirsiniz)

Yarış Sabahı

Yarış sabahı 6’da kalktım. Kalktığım gibi çay ve çikolatalı ekmekten oluşan hafif bir kahvaltı yaptım. Yarışta giyeceğim kıyafetlerimi akşamdan hazırlamıştım, giyinip 7 civarında evden çıktım. Yarış öncesi hava raporlarında havanın rüzgarlı olacağı ve yağış ihtimali olduğunu okumuştum, bu sebeple uzun kollu koşu kazağım ve yağmurluğu giydim. 21 km yarışı saat 9:00’da başlayacaktı. Metro ve marmaray ikilisi ile yarış start noktası olan Yenikapı’ya saat 8 civarında ulaştım. Yarışa daha 1 saat vardı, çimenlerin üzerinde biraz dinlendim. Sol dizime ve ayak bileklerime yanımda getirdiğim bengay’ı uyguladım. Tuvalet ihtiyacımı karşıladım. 21 km’yi beraber koşacağımız şirketten arkadaşım Erdem de çok geçmeden yanıma geldi. Yarışa 10 dakika kala başlangıç noktasına geçtik. O daha hızlı koşacağı için startta biraz daha önlerde yer almak için yanımdan ayrıldı. Artık ben ve 21 km baş başa kalmıştık :)

Ben ve Erdem

Yarış

Yarış daha önceden açıklandığı gibi tam saat 9:00’da başladı. Start çizgisinden geçerken strava’yı başlattım ve oldukça yavaş tempoda koşmaya başladım. Hedefim ilk km’leri 7 dk/km civarında geçmekti. 1 km sonunda biraz hızlı gittiğimi farkedip 3. km’ye kadar biraz yavaşladım. 3. km sonrasında artık iyice ısınmıştım, hızımı biraz arttırdım ve sabit tempoyla koşuya devam ettim. Yarıştan önceki bir kaç gün beslenme ve sıvı alımına dikkat etmiştim, antrenmanlarımın çoğunu da su içmeden tamamladığımdan ilk 10 km boyunca su içme ihtiyacı hissetmedim. 10. km geçişinde cebimden bir tane enerji jeli çıkarıp yedim. Üzerine de 250 ml kadar su içtim. Bu takviye oldukça işe yaradı ve bacaklarımın azalan enerjisini geri getirdi. 12. km civarında seyyar tuvaletlerde ihtiyaç molası verdim, bu durum biraz tempomu düşürse de çabuk toparlandım. Bir önceki yarışımda 15. km sonrasında gücüm tükenmiş, sakatlığımın da etkisi ile yarışın geri kalanı benim için tam bir ızdırap olmuştu. Bu sebeple 15. km beni tedirgin ediyordu. Ancak bu yarışta korkularımın yersiz olduğunu anladım. 15 km sonrasında yaşadığım tek olumsuzluk rüzgardı. Zeytinburnu sahil dönüşünden bitiş çizgisine kadar karşıda esen sert rüzgar ile de mücadele etmek zorunda kaldık. Rüzgara rağmen tempomu korumayı başardım. Son 400 metrede son bir gayretle hızlanmayı denesem de karnıma giren kramp beni hızlanmaktan alıkoydu. Son metreleri biraz zor da olsa tamamlamayı başardım. Son 2 hafta oldukça ağrısını çektiğim sol dizim yarışta herhangi bir sorun çıkarmadı. Antrenmanlardaki ağrıların sebebi de sanırım psikolojikti :)

Yarış Sonrası

Eşim Fatoş, oğlum Ali ve eşimin kuzeni Yıldırım bitişte bana destek olmak için geleceklerdi. Bitişte gözlerim onları aradı ama henüz gelmemişlerdi. Bitiş çizgisini geçtikten 1 dakika sonra eşim aradı, marmaray’dan yeni inmişlerdi. Evden benim söylediğim vakitten biraz geç çıkınca ve marmaray ve metro’yu da ucu ucuna kaçırınca bitişe yetişememişlerdi. Ali beni bitişte görmeyi çok istiyordu, kısmet değilmiş, bir sonraki yarışta bitişi birlikte geçmek üzere sözleştik. Bitiş alanında biraz dinleniş dönüş için yola çıktık.

Ben ve Ali

Sonuç

Yarış öncesinde kendime koyduğum 2 hedef vardı, birincisi ve en önemlisi yarışın tümünü koşarak bitirebilmek, ikinci hedefim ise 2:30 altında yarışı tamamlayabilmek idi. Yarış öncesi antrenmanlarımda koştuğum 17 km ile bunu başaracağıma da güvenim tamdı. Yarışta da her şey yolunda gitti ve 2 hedefime de ulaşmış oldum.

Yarış sonuçlarına bakınca yarışı tamamlayan 2041 kişi arasında 1811. sırada yer almışım. Ara zamanlarım ve 5km’lik mesafelerdeki tempo değerlerim ise aşağıdaki gibi oldu:

5 km 0:35:12 0:07:02
10 km 1:08:19 0:06:37
15 km 1:41:51 0:06:42
20 km 2:16:26 0:06:55
21,1 km 2:24:23 0:07:14

Sonuç olarak hedeflerime ulaştığım güzel bir yarış koşmuş oldum. Şimdi hedeflerimi biraz büyültme vakti. Bir sonraki yarı maratonuma daha sıkı antrenmanlarla hazırlanıp hızımı arttırmak en büyük hedefim. Hiç hız antrenmanı yapmadan ve oldukça düşük antrenman hacmi ile yarı maratonu rahatça bitirdim, artık hızlanma vakti. Haftalık antrenman hacmini yükselterek ve haftada 1 gün yapacağım interval antrenmanları ile bir sonraki yarı maratonum için hedefim 2:10 altına inebilmek.

This entry was posted in Koşu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir