Microsoft Yazılım Sertifikalarına Genel Bakış

Malumunuz Microsft yazılım dünyasının en büyük firmalarından biri. Ülkemizde Microsoft teknolojileri ile yazılım üreten yüzlerce şirket, binlerce de yazılımcı bulunmakta. Microsoft; sertifika programları ile de gerek yazılım alanındaki teknolojiler, gerekse de diğer bir çok farklı Microsoft ürününde kişilerin bilgi ve tecrübelerini belgelendirmelerine olanak tanıyor. Bu yazımızda Microsoft’un ağırlıklı olarak yazılım konusundaki sertifikalarını değiniyor olacağız.

Öncelikle şu soruyu cevaplayalım;

 • Microsoft sertifikaları tek başlarına iş bulmamı sağlar mı?
 • Hayır sağlamaz.

Konuya bu soruyla giriş yapmamın amacı da bu soruyu çevremden sık sık duymam. Son 2 senedir oldukça fazla sayıda iş görüşmesine girdim. Görüştüğüm yazılımcıların büyük bir çoğunluğu yeni mezundu. Bunlar arasından Microsoft sertifikalarına sahip bir çok kişi ile de görüştüm. Ve benim gözlemlediğim bu arkadaşların sertifikayı sadece CV’lerinde bulundurmak için aldıkları oldu. C# sertifikasına sahip, ancak nesne yönelimli programlamanın en temel kavramlarını dahi bilmeyen kişilerle karşılaştım. Bu sertifikaların nasıl alındığını da az çok tahmin ediyorsunuzdur. Kısa bir google araması ile sertifika sınavlarında çıkmış sorulara rahatça ulaşabiliyorsunuz.

Peki öyleyse ikinci sorumuza gelelim;

 • Peki madem işe girmemde bana bir faydası yok, neden Microsoft sertifikaları almalıyım?
 • Öncelikle şunu belirteyim, yazılım sektöründe başarılı olmak, iyi bir kariyer yapmak, işinizde yükselmek için hiç bir sertifikaya ihtiyacınız yok. Hatta herhangi bir okuldan mezun olma şartınız da yok. Sertifikalar aslında kendimizi geliştirmemiz için sadece birer araç. Özellikle üniversite öğrencileri ve yeni mezunların Microsoft sertifikalarına bakış açıları da bu yönde olmalı. Çıkmış sorulara çalışmak yerine sınavına girilecek sertifika ile ilgili bir kaç kitap okuyup (ya da eğitim videoları izleyip), okuduklarını örnek projelerde uygularlarsa kendileri için maksimum faydayı sağlamış olurlar. 

Yazı başlığında belirttiğim gibi, bu yazının kapsamında benim çalışma alanım olan yazılım bulunmakta. Bu sebeple Microsoft’un database, ofis araçları ve raporlama gibi diğer sertifika programlarına hiç girmiyorum.

Microsoft yazılım geliştirme ile ilgili sertifikalarını “App Builder” adı altında toplamış. Anahtar teknolojiler olarak da C#, Visual Studio, .NET, Framework 4.5, HTML5, SQLite, CSS3, Javascript ve ASP.NET MVC sıralanmış.

Microsoft, yazılım geliştirme konusunda 3 aşamalı bir sertifika yolunu önümüze koyuyor;

1. Microsoft Technology Associate (MTA)

Çeşitli ve birbirinden oldukça farklı konularda giriş seviyesinde bilgiyi ölçen sertifikalardan oluşuyor. Birkaç örnek verecek olursak, database temelleri, yazılımda güvenliğin temelleri, programlamaya giriş tarzında sertifikalar bulunuyor. Bu seviyeyi üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümlerinde okutulan derslere benzetiyorum ben. Hiç bir temeli olmayan kişiler için faydalı, ancak bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirmiş kişilerin bu sertifikaları almak ile vakit kaybetmemeleri daha doğru bir karar gibi.

https://www.microsoft.com/en-us/learning/mta-summary-certification.aspx 

2. Microsoft Certified Solutions Associate (MCSA)

MCSA sertifikaları 2 kola ayrılmış durumda; Universal Windows Platform ve Web Applications. Universal Windows Platform alanında MCSA ünvanına sahip olmanız için aşağıdaki 2 sınavı geçmeniz gerekiyor;

 • Programming in C# (Exam 70-483)
 • Developing Mobile Apps (Exam 70-357)

Web Applications için ise aşağıdaki sınavların alınması gerekiyor;

 • Programming in HTML5 with JavaScript and CSS3 (Exam 70-480) veya Programming in C# (Exam 70-483)
 • Developing ASP.NET MVC Web Applications (Exam 70-486)

3. Microsoft Certified Solutions Developer (MCSD)

MCSA sertifikalarından herhangi birini aldıktan sonra aşağıdaki sınavlardan istediğinize girerek MCSD sertifikasının sahibi olabiliyorsunuz;

 • Developing Microsoft Azure Solutions (Exam 70-532)
 • Architecting Microsoft Azure Solutions (Exam 70-535)
 • Developing Microsoft Azure and Web Services (Exam 70-487)
 • Developing Microsoft SharePoint Server 2013 Core Solutions (Exam 70-488)
 • Developing Microsoft SharePoint Server 2013 Advanced Solutions (Exam 70-489)
 • Administering Microsoft Visual Studio Team Foundation Server (Exam 70-496)
 • Software Testing with Visual Studio (Exam 70-497)
 • Delivering Continuous Value with Visual Studio Application Lifestyle Management (Exam 70-498)
 • Implementing Microsoft Azure DevOps Solutions (Exam 70-538) (Bu sınav yakın bir gelecekte açılacak)

Hepinize bol yazılımlı günler :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir